Свака трећа породица у Србији без порода!

Question

Подаци о породичном профилу нашег становништва сведоче да просечно домаћинство у Србији има три члана. Свака трећа породица нема деце, а у последњих тридесет година константно се смањује број закључених бракова. У браку живи 57 одсто мушкараца и 53 одсто жена, а бројке говоре да сваки трећи мушкарац и свака четврта жена не носе бурму. Жене чешће имају статус разведених особа, а у категорији удовица и удоваца чак су 3,4 пута заступљеније од мушкараца. Самохрани родитељи углавном су женског пола – чак 80 одсто једнородитељских породица чине мајка и дете. И у самачким домаћинствима већа је заступљеност жена, а њихов проценат расте са годинама.

Публикација Републичког завода за статистику „Жене и мушкарци у Србији 2017. године” нуди још мноштво бројева и података који скицирају стање родне (не)равноправности у нашој земљи.

https://forum.krstarica.com/showthread.php/799195

Иако у Србији живи око за 190.000 више жена него мушкараца, свега шест одсто општина и градова у нашој земљи на свом челу има градоначелнице, односно председнице општина. Јаз у зарадама између жена и мушкараца износио је 8,7 одсто у 2016. години, а стопа запослености жена износила је 38 процената, док је стопа запослености мушкараца била 53 одсто. Посебно забрињава чињеница да је незапосленост најприсутнија код младих жена, узраста од 15 до 24 године – скоро 40 процената жена ове доби нема посао.

Answer ( 1 )

  1. Sve koje poštuju ženska prava. Najbolji natalitet imaju zajednice koje su zadržale klasične muško- ženske odnose gde žene služe samo za rađanje. Ista situacija je širom zapadnog sveta. Nigde pronatalitetna politika ne daje pozitivne rezultate sem kod zajednica koje su zadržale klasične muško ženske odnose kao što su Romi i različite muslimanske manjine u Z Evropi

Napiši odgovor